Salsa’nın Kısa Tarihçesi | Fabrika Dans

Salsa’nın Kısa Tarihçesi

swing1Salsa çeşitli kültürlerin bir arada olduğu Latin Amerika ülkelerinin bir dansıdır. Küba müzik ve dans türü olarak da bilinen bu kültür, Afrika ve Avrupa’nın müziği ve dansının Küba kültürü ile iç iç içe geçmiş halidir. Başta İspanyol sömürgeciliği ve kölelik bu sentezin oluşmasına yol açmıştır. İspanyol sömürgeciler tarafından tarafından Afrika’dan getirilen köleler, yani Puntos’lar ve onları kontrol eden İspanyol köylüleri ( Guajiras’lar) Küba halkıyla birlikte yeni bir kültür sentezi ortaya çıkardılar.

1900’lerde Küba’da İspanyol şarkı geleneğiyle Afrika vurmalı müzik aletlerinin ağırlığıyla belirlenen yeni bir sentez kültür kendini göstermeye başladı. Bu kültür, yani El son müziği ve dansı, halkın toplumsal konumunu da belirliyordu. Üst toplumsal kesimler El son’u halkın dinlediği ve dans ettiği bir  kültür olarak gördüklerinden pek dikkate almadılar. Daha sonraları pek çok sanatçının ve özellikle halkın katkısıyla değişecek bu kültürün adı ‘Salsa’ olacaktır. El son 1960’larda New York’ta yaşayan ünlü müzisyen John Pacheco tarafından yeniden şekillendirilecek ve yeni adı ‘Salsa’ ya dönüşecektir.

1980’lerden sonra tüm dünyaca tanınır bir dans haline gelmiş salsa aslında salt bir ritim veya dans adı değildir, bir kültür ve yaşam tarzıdır. New-york’da kendini göstermiş olsa da Afro-Küba sentez halkı tarafından stilize edilmiştir. Aslında bu durumu en güzel şekilde Salsa’nın anlamı açıklar. Salsa İspanyolca konuşulan Latin Amerika ülkelerinde çeşitli baharatların karışmasıyla hazırlanan ‘sos’ anlamına gelir. Salsa kültürü pek çok yaşam tarzının, dansın ve müziğin bir araya gelmesinden dolayı bu ad verilmiştir.